Charakteristika třídy od září 2024
Ve třídě Žabiček je zapsáno 21 dětí. 10 chlapců a 11 dívek. Třída je věkově předškolní, naší snahou je podporovat výchovné působení rodiny, doplňovat vzdělávání o specifické podněty, rozvíjet je a obohacovat. Mezi hlavní cíl patří sociální zkušenosti, které dítě dokáže samo uplatňovat v životě kolem sebe.
Učitelkami ve třídě jsou Jana Hartmannová a Magdaléna Balejová.
Provoz třídy je celodenní od 7:00 do 17:00.
Třída Žabiček se nachází v přízemí budovy, jedná se o přístavbu z roku 2013. Patří k ní šatna, umývárna a toalety pro děti, úklidová místnost s toaletou pro dospělé.
Třída je světlá, velice prostorná. Na podlaze je koberec a linoleum. Na stropě je možno využít otevírací střešní okno. Pro stravování slouží dřevěné stolky a židličky, nohy stolů jsou variabilní, aby se mohly přizpůsobit velikosti dětí. Tyto stoly se využívají také pro výtvarnou činnost. Ve třídě je velké množství hraček, knih, logických her (Logico, Miniluck), stavebnic a didaktických pomůcek pro rozvoj osobnosti dítěte. Třída je vybavena novým moderním nábytkem, který je uzpůsobený dětem, tak aby bylo vše v jejich dosahu a mohly si vše podat, uložit, použít. Pro vzdělávání i zábavu využíváme moderní technologie, třída Žabiček je vybavena interaktivní tabulí a počítačem.
Charakteristika vzdělávání
Ve třídě pracujeme v souladu s RVP pro předškolní vzdělávání, podle ŠVP s názvem „Barevný strom poznání“. Celým školním rokem 2024/25, nás provází celoroční tematický plán s názvem Pohádkový rok.
Vzdělávací nabídka je zaměřena na činnosti spojené se vstupem do školy. Vzdělávací program je individualizovaný, ve vzdělávání využíváme prvků z různých vzdělávacích směrů např. Začít spolu.
Při výchovně vzdělávací práci vyžíváme kooperativního učení hrou (Koželuh, Koťátková, Syslová, Krejčová). Nejvíce využíváme nepřímo řízené činnosti, zařazujeme skupinovou práci. Činnosti jsou založené na spolupráci, umožňujeme dětem volit vlastní postup a způsoby řešení. Snažíme se, aby učitel zůstával v pozadí v roli pozorovatele, průvodce a facilitátora.
Klademe také důraz na prožitkové učení, podporujeme dětskou zvídavost a přirozenou potřebu objevovat.
Dětem také nabízíme dostatečný prostor pro samostatnou činnost – spontánní dětskou hru.
Pro děti máme založená portfolia, která mají informační, motivační, komunikační, autoregulační a diagnostikou funkci. Jedná se o uspořádaný soubor prací žáka shromážděný za určité období, který poskytuje informaci o pracovních výsledcích a pokrocích dítěte (výkresy, obrázky, fotografie, diagnostické listy). Učitelka využívá tohoto nástroje při pravidelné evaluační činnosti. Je to současně nástroj pro kvalitní spolupráci s rodinou.
Rodiče jsou také zapojováni do příprav a organizace společných akcí – Dýňování, Rozsvícení vánočního stromečku, Den maminek, Loučení s předškoláky.
Jeden den v týdnu probíhá logopedická prevence s logopedickou asistentkou paní Milenou Chvojkovou. Děti se také seznamují s cizím jazykem, do školky dochází lektorka anglického jazyka. Výuka angličtiny probíhá hravou formou. V zimním období děti navštěvují jednou týdně tělocvičnu v Sokole, kde cvičíme podle projektu „Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky“. Jednou za 5 týdnů děti navštěvují keramickou dílnu při ZUŠ. Děti vedeme k enviromentální výchově, třídění odpadu a při polytechnických činnostech k práci se zbytkovým materiálem. Pravidelně realizujeme batůžkové výlety do okolí MŠ. Každoročně se v jarních měsících účastníme kurzu plavání.
Naším cílem je, aby děti chodily do školy rády a s úsměvem.